Blog

Rye whiskey vs. Bourbon whiskey: melyek a fő különbségek?

Most azt is megtudhatod, hogy lehet-e készíteni bourbon whiskey-t Puerto Ricóban.

A whiskyvel újonnan ismerkedők gyakran teszik fel a kérdést, vajon mi különbözteti meg a bourbont a rozswhiskey-től? A kérdésfeltevés azért indokolt, mert a két barna színű ital illata és íze gyakran nagyon hasonlít egymásra, sok koktélban felcserélhetők, ráadásul pusztán ránézésre lehetetlen megkülönböztetni őket. 
A bourbon és a rozswhiskey között azonban jelentős különbségek (is) vannak, amelyek hatással vannak az ízükre, és végső soron arra is, hogy a whiskykedvelők hogyan szeretik fogyasztani őket.

Íme, ezt érdemes tudni a két fő amerikai whiskey-stílusról és arról, hogy miben hasonlítanak egymásra és miben különböznek egymástól.

Mi a bourbon whiskey?

Először is oszlassunk el egy tévhitet: mégpedig azt, hogy a bourbon csak Kentuckyban készülhet. Az Egyesült Államokban bárhol készülhet, beleértve az olyan amerikai területeket is, mint Puerto Rico (bár ott még senki sem készített bourbont).
A bourbon fő alkotórésze a kukorica (ezt minimum 51%-ban kell tartalmaznia), de más típusú gabonaféle is kerülhet bele. A leggyakoribb a malátázott árpa, rozs és/vagy búza valamilyen kombinációja.
A párlatot legfeljebb 80%-os alkoholtartalomra kell lepárolni, és vízzel kell hígítani, olyan mértékben, hogy legfeljebb 62,5%-os alkoholtartalommal kerüljön a hordókba.

A bourbont új, tölgyfából készült, kiégetett hordóban kell érlelni, de nincs minimális érlelési követelmény. Ahhoz azonban, hogy a bourbon címkéjén a "straight" megjelölés is megjelenjen, legalább kétévesnek kell lennie. Ha négy évnél fiatalabb az ital, akkor a címkén fel kell tüntetni az ital életkorát.

A bourbont legalább 40%-os alkoholtartalommal kell palackozni, bár bizonyos exportpiacokon, nevezetesen Ausztráliában, adóügyi okokból alacsonyabb alkoholtartalommal is lehet értékesíteni.

 

Mi a rozswhiskey?
A rozswhiskey a világon bárhol készülhet, de ahhoz, hogy az Egyesült Államokban rozswhiskey-nek nevezzék, bizonyos szabályoknak meg kell felelnie: a cefre legalább 51%-ban rozsból kell, hogy álljon. A cefre további összetevője lehet más gabonaféle is. A bourbonhöz hasonlóan legfeljebb 80%-os alkoholtartalomra kell lepárolni, és legfeljebb 62,5%-os alkoholtartalommal kell a hordóba tölteni. Kiégetett, tölgyfából készült új hordóban kell érlelni, és legalább 40%-os alkoholtartalommal kell palackozni.
 

Miben hasonlít egymásra a bourbon és a rozswhiskey?

Ahogy írásunkban említettük, a bourbonben és a rozswhiskey-ben sok közös vonás található: például a lepárlási alkoholfokok és az új, kiégetett tölgyfahordóban történő érlelés. 
Mindkettőt általában oszlopos lepárlókban (column stills) készítik, bár ez nem alapkövetelmény. Számos bourbon-márkának – például Jim Beam, Wild Turkey, Woodford Reserve – létezik rozswhiskey-párja, amelyet általában ugyanabban a lepárlóüzemben készítenek, bár nem feltétlenül mindig: ez utóbbira példa a Bulleit rozswhiskey, amelyet az indianai MGP Distilleryben készítik, amíg a márka összes bourbon whiskey-je Kentuckyban készül.
Érdemes megjegyezni, hogy a bourbon és a rozswhiskey íze a receptúrától függően eléggé hasonló lehet. Ha összehasonlítunk egy 49%-ban rozsból készült bourbont és egy hasonló korú 49%-ban kukoricából készült rozswhiskey-t, akkor a kettő ízvilága nagyon hasonló lesz, vagyis az ízében alig találunk köztük különbséget.

Akkor mi a különbség a bourbon  és a rye whiskey között?

Bourbont kizárólag csak az Egyesült Államokban lehet készíteni, míg a rozswhiskey mindenhonnan származhat, és származik is: Kanadából, Hollandiából, Németországból, az Egyesült Királyságból és még Ausztráliából is.
A bourbonhöz a vízen kívül semmi mást nem lehet hozzáadni, függetlenül attól, hogy "straight" felirattal van-e ellátva.  A rozswhiskey esetében a szabályok egy kicsit mások. A „straight” rozswhiskey-ben sem lehet semmilyen adalékanyag, de ha a rozswhiskey címkéjén nem szerepel a straight felirat, akkor az össztérfogat legfeljebb 2,5%-a lehet valamilyen egészségre ártalmatlan „színező/ízesítő/keverékanyag". Mivel ezeket az adalékanyagokat nem kell feltüntetni a palackozáson, így lehetetlen megmondani, hogy mely rozswhiskey tartalmaz ilyen összetevőket. 

 


A bourbon ízvilága a magas kukoricatartalom miatt általában édeskésebb és olajosabb, míg a rozswhiskey fűszeresebb, borsosabb. A bourbon gyakori ízjegyei közé tartozik a vanília, a karamell, a dió, a tölgy, a mélyebb színű gyümölcsök, a csokoládé. 
 
A rozswhisky ízprofilja jelentősen eltérhet a rozstartalomtól függően. A legalább 51%-os rozstartalommal rendelkező whiskey íze – mint amilyeneket a kentucky-i lepárlóüzemek hagyományosan készítenek – meglehetősen hasonlít a bourbonéhöz. A 100%-os rozstartalommal rendelkező whiskey-k jellemzően gazdag fűszeres és gyógynövényes jegyekkel rendelkeznek, amelyeket a hordós érlelésből származó ízek, például a vanília és a tölgyfából származó aromák még inkább kiemelnek.


RYE WHISKEY:

Templeton Rye 6 éves NEW EDITION (0,7L / 45,75%) 

Heaven's Door Straight Rye (0,7L / 43%)

Stork Club Straight Rye Whiskey (0,7L / 45%) 

Redemption Rye (0,7L / 46%) 

Koval Rye (0,5L / 40%) 
 

BOURBON WHISKEY:

Koval Bourbon (0,5L / 47%) 

Redemption Bourbon (0,7L / 42%) 

Buffalo Trace Bourbon (0,7L / 40%)